Tajemnice Antagarichu | Heroes 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 Forum

Tajemnice Antagarichu | Heroes 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 Forum

Ogłoszenie

Witamy w Królestwie!


#41 2016-04-17 16:33:47

 Xeno

Generał

19059944
Zarejestrowany: 2009-06-04
Posty: 3160
Miasto: Moje Bagno
Kampania: Łatwa
Jednostka: Silna
Bohater: Najlepszy
Magia: Destruktywna

Re: Straszenie przez duchy.

Człowiek też zwierzę.
Widzę że Baron jesteś jednym z tych co uważa zwierzaki za bezrozumne istoty które podążają tylko za instynktem i swoimi podstawowymi potrzebami.

Offline

 

#42 2016-04-17 18:07:39

 Kamilo67

Obywatel

Skąd: Gdzieś w odległych krainach
Zarejestrowany: 2015-08-15
Posty: 111
Miasto: KamiloLand
Kampania: TYLKO ŁATWE
Jednostka: Kamilos
Bohater: Kamilo :)
Magia: Słowa

Re: Straszenie przez duchy.

Ja tam jestem przeciw aborcji we wszystkich przypadkach. To Bóg wybrał taką ścieżkę dla matki/dziecka i czy nam się to podoba czy nie taką musi przejść i nie wolno nam jej skracać. Nie można się poddawać zabierając komuś życie, trzeba się o nie modlić, bo być może akurat nastąpi jakiś cud (bo medycyny człowiek nie opanował na 100% i zdarzają się nieprzewidziane rzeczy) i wszyscy przeżyją poród. A to, że ma bolesną chorobę to nie koniec, zawsze znajdzie się pomoc i szansa na lepsze życie.

Co do zwierząt i innych żywych istot, dla mnie są one też wartościowe i ważne, jednak zawsze będą niżej niż człowiek, bo to właśnie dla Boga najważniejszy jest człowiek.


"Zapraszam na Morenkę!" - Pietrek "Archon" Kogucik do Adasia, 2k16

http://tinyurl.com/y9dt3lw4 http://tinyurl.com/y8b5grtf

Offline

 

#43 2016-04-17 18:38:35

 Xeno

Generał

19059944
Zarejestrowany: 2009-06-04
Posty: 3160
Miasto: Moje Bagno
Kampania: Łatwa
Jednostka: Silna
Bohater: Najlepszy
Magia: Destruktywna

Re: Straszenie przez duchy.

Kamiloś obyś nie miał sytuacji jak dorośniesz, że stracisz dziecko i ukochaną żonę jednocześnie.

Offline

 

#44 2016-04-17 20:09:18

 Sauron

Generał

Skąd: Barad-Dur
Zarejestrowany: 2009-03-22
Posty: 2239
Miasto: Nekropolia/Cytadela/Forteca
Kampania: Bunt Nekromanty/Cena Pokoju
Jednostka: Tytan/gorgona/władca mroku
Bohater: Wystan/Sandro/Neela
Magia: Dopasowana

Re: Straszenie przez duchy.

Mhm wielkich różnic między człowiekiem a zwierzęciem nie widzę. Można by wymienić mowę, ale same zwierzęta też komunikują się na swoje sposoby. Jest oczywiście abstrakcyjne myślenie itp. ale też np. słonie w pewnym sensie wyprawiają pogrzeby swoim zmarłym. Tylko teraz sięgając prosto do Biblii, człowiek pojawił się ostatni (co jest dość zgodne z prawdą, bo jako gatunek Homo Sapiens są młodzi), a przed nimi były różne zwierzęta. Mamy nad nimi władzę, czynimy sobie ziemię poddaną. O ile nie do końca brana dosłownie (w stylu Noe żyjący 700 lat czy inni, ale nie męczcie mnie o dokładne liczby), Biblia jest dość przyzwoitym źródłem informacji. Skoro zatem zwierzęta również miały być stworzone przez te same Boskie Dłonie, to czemu one mają się jakoś szczególnie różnić?

Małe porównanie: człowiek u lekarza powie, że go boli tu i tu. Zwierzę weterynarzowi nie wytłumaczy, co nie zmienia faktu że i tak je boli. Skoro więc człowiek ma mieć duszę, to czemu nie zwierzę?

Strasznie doktrynerscy jesteście, poszerzcie nieco horyzonty.

Zrzucanie wszystkiego na cuda to nie jest najlepszy pomysł. Bywa, że trzeba czegoś więcej niż modlitwy. Naszego własnego wkładu, szczerego pokazania że nam zależy. W końcu na tym polega cud, gdy zwykle sytuacja jest już bardzo nieciekawa a my już nie wiemy co zrobić. Wtedy oto przebłysk natchnienia, nagle wiem co muszę zrobić. Może nie do końca to cud, ale bardziej sugestia jak najlepiej rozwiązać problem.


http://oi51.tinypic.com/ela913.jpg

Offline

 

#45 2016-04-17 22:04:28

Baron

Obywatel

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2007-04-02
Posty: 1049
Miasto: Żywioły i Twierdza
Jednostka: Feniks i Behemot
Bohater: Ciele

Re: Straszenie przez duchy.

:-):-):-) Pojechales:-) Zwierze nie jest oczywiscie robotem.
Zwierze ma dusze tylko ze zwierzecą. Chodzi tu o to ze nie ma danych ze po smierci zwierze istnieje. A czlowiek tak! Sama dusza ale istnieje. Zwierzeta zapewne istnieja tylko razem z ciałem. Po smierci koniec. Ale to w sumie szczegol.
Czlowiek posiada wszystko to co zwierze! Co nie znaczy ze jest zwierzeciem. Rosliny tez nie roznia sie genami od ludzi. Ta sama natura ale nie jestesmy roslinami:-)
Mimo wszelkich wysilkow nie wyduszono ze zwierzat niczego poza prostym: Momo chcieć jeść. Momo sie bac. Momo byc wesoly. Proste komunikaty.
Jest przepasc.
A poza nawet rozumem czlowiek ma jak mowilem NIEMATERIALNY SKLADNIK! A tu zwierzeta tego nie maja. Przepasc nie do przeskoczenia.

Ostatnio edytowany przez Baron (2016-04-17 22:06:06)

Offline

 

#46 2016-04-18 01:16:51

 Xeno

Generał

19059944
Zarejestrowany: 2009-06-04
Posty: 3160
Miasto: Moje Bagno
Kampania: Łatwa
Jednostka: Silna
Bohater: Najlepszy
Magia: Destruktywna

Re: Straszenie przez duchy.

Skąd wiesz, że nie istnieje po śmierci? Żadne zwierzę ci nie powie, tak jak zmarły człowiek. Sam wierzę, że jest życie po śmierci, ale o tym się przekonam jak umrę i też nikomu z żyjących tego nie powiem. Widocznie trzeba mieć w sobie "to coś" by w zwierzaku zobaczyć coś więcej niż chodzące podstawowe potrzeby. Wystarczy spojrzeć w oczy czy czasami w słuchać się w dźwięki przez nie wydawane by zobaczyć "ludzki pierwiastek".
Zwierzę potrafi przekazać o wiele więcej niż "momo chcieć jeść" ja to ująłeś. I nie jestem pseud obrońcą zwierząt ani weganem czy cuś. Mięso to podstawa mojej diety, ale jak ktoś mi tak pisze to sorry, jest mniej ludzki niż ja i serio ma wąski światopogląd.

Offline

 

#47 2016-04-18 01:59:14

 Mathias

Król

35762222
Zarejestrowany: 2006-11-25
Posty: 6916
Miasto: Zamek
Kampania: Niech Żyje Królowa
Jednostka: Archanioł
Bohater: Christian
Magia: Woda
WWW

Re: Straszenie przez duchy.

W doktrynie chrześcijańskiej nigdy nie było zgody co do tego, czy zwierzęta mają duszę, słyszałem na ten temat skrajnie różne poglądy, w związku z czym sprawa jest otwarta. Ja tam zawsze uważałem, że zwierzęta jak pozostałe istoty żywe dusze posiadają, niekoniecznie identyczną z naszą, ale zakładając istnienie życia po śmierci uważam, iż również zwierzętom ono przysługuje. Bo i dlaczego nie? To, że człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boga (czyli posiada: duszę, rozum i wolną wolę) nie znaczy, że pozostałe istoty żywe powstały tylko dla odbycia cyklu biologicznego i zniknięcia w nicości. To by się nie trzymało kupy.

Innymi słowy to, że zwierzęta nie mają aż tak rozwiniętego rozumu (co nie znaczy, że nie mają go w ogóle), a ich wola jest w dużej mierze ograniczona przez brak abstrakcyjnego myślenia (przy czym nieprawdą jest stwierdzenie wg mnie, że działają one wyłącznie na podstawie instynktu, wystarczy się przyjrzeć) wcale nie oznacza, że nie posiadają one duszy zdolnej do życia poza ograniczającym je ciałem. Większość moich poglądów wynika z intuicji, logiki bądź empatii. W tym wypadku wszystkie te trzy drogi kierują mnie ku stwierdzeniu, że aż tak bardzo się od pozostałych istot nie różnimy.

Naszym bowiem zadaniem na ziemi jest między innymi opieka nad dziełem Bożym, czyli fauną i florą. Dlatego wyposażono nas w dodatkowe atrybuty, które czynią nas bardziej rozwiniętymi od zwierząt. O ile nie przepadam za myślą teologiczną papieża Franciszka, o tyle zgadzam się z jego stwierdzeniem, że dla zwierząt również znajdzie się miejsce w niebie.

Sauron napisał:

Skoro zatem zwierzęta również miały być stworzone przez te same Boskie Dłonie, to czemu one mają się jakoś szczególnie różnić?

Zmodyfikowałbym nieco to pytanie - skoro zwierzęta zostały stworzone przez Boga, to czemu one miałyby stanowić wyłącznie byty materialne, a tylko ludzie mieliby uzyskać życie wieczne?

kamilo67 napisał:

Ja tam jestem przeciw aborcji we wszystkich przypadkach. To Bóg wybrał taką ścieżkę dla matki/dziecka i czy nam się to podoba czy nie taką musi przejść i nie wolno nam jej skracać. Nie można się poddawać zabierając komuś życie, trzeba się o nie modlić, bo być może akurat nastąpi jakiś cud (bo medycyny człowiek nie opanował na 100% i zdarzają się nieprzewidziane rzeczy) i wszyscy przeżyją poród. A to, że ma bolesną chorobę to nie koniec, zawsze znajdzie się pomoc i szansa na lepsze życie.

Co do zwierząt i innych żywych istot, dla mnie są one też wartościowe i ważne, jednak zawsze będą niżej niż człowiek, bo to właśnie dla Boga najważniejszy jest człowiek.

Rzeczywiście, znam przypadki (wcale zresztą nie takie odległe), w których lekarze wieszczyli matce trwałe kalectwo jej lub dziecku po porodzie, a które zakończyły się szczęśliwie bez poważniejszych powikłań i dzisiaj tworzą szczęśliwe rodziny. Tak więc trudno tutaj nie przyznać racji. Nie mniej do każdego przypadku należy podchodzić indywidualnie, bo w jednym przypadku się uda, a w innym nie. Modlitwa na pewno bywa pomocna i w miarę możliwości warto z niej korzystać. Przy czym w dalszym ciągu uważam, że zamiast zmuszać do heroizmu lepiej ludziom okazać pomoc w zakresie, jaki mógłby odwieść ich od decyzji o aborcji. Nie wszystko trzeba załatwiać od razu instytucjonalnie.

Zwierzęta znajdują się faktycznie niżej od ludzi w hierarchii bytów wg św. Tomasza, przy czym w niej bardziej chodzi o stopień doskonałości, a po części także uporządkowanie sprawy opieki, o której wcześniej pisałem (zwierzęta z roślinami tworzą ekosystemy, zwierzętami zajmują się ludzie, ludźmi aniołowie, a nad całością pieczę rozciąga Bóg), niż o pierwszeństwo do zbawienia/życia wiecznego.



http://egildia.pl/wp-content/uploads/2016/12/ggg%C5%82adkie.png
+Ukochałem cię odwieczną miłością, dlatego też podtrzymywałem dla ciebie łaskawość.+ [Jr 31, 3]
+Świat jaki znamy odchodzi. Jednak to przeszłość jest kluczem do przyszłości.+
+Pogarda to przywilej ludzi światłych i rozumnych. W innych przypadkach jest przejawem zwykłego gówniarstwa i ciemnoty.+

Offline

 

#48 2016-04-18 18:47:53

 Kamilo67

Obywatel

Skąd: Gdzieś w odległych krainach
Zarejestrowany: 2015-08-15
Posty: 111
Miasto: KamiloLand
Kampania: TYLKO ŁATWE
Jednostka: Kamilos
Bohater: Kamilo :)
Magia: Słowa

Re: Straszenie przez duchy.

Xeno napisał:

Kamiloś obyś nie miał sytuacji jak dorośniesz, że stracisz dziecko i ukochaną żonę jednocześnie.

Nie mówię, że to jest dobre wyjście, ale nie potrafię doszukać bardziej sensownego i pasującego do wiary zachowania. Sam nie wiem czy tak bym zrobił, trochę się nad tym kiedyś zastanawiałem czy to jest dobre postępowanie, ale z drugiej strony zabijanie to zawsze będzie grzech, więc też muszę wykluczyć opcję aborcji.

Sauron napisał:

Mhm wielkich różnic między człowiekiem a zwierzęciem nie widzę. Można by wymienić mowę, ale same zwierzęta też komunikują się na swoje sposoby. Jest oczywiście abstrakcyjne myślenie itp. ale też np. słonie w pewnym sensie wyprawiają pogrzeby swoim zmarłym. Tylko teraz sięgając prosto do Biblii, człowiek pojawił się ostatni (co jest dość zgodne z prawdą, bo jako gatunek Homo Sapiens są młodzi), a przed nimi były różne zwierzęta. Mamy nad nimi władzę, czynimy sobie ziemię poddaną. O ile nie do końca brana dosłownie (w stylu Noe żyjący 700 lat czy inni, ale nie męczcie mnie o dokładne liczby), Biblia jest dość przyzwoitym źródłem informacji. Skoro zatem zwierzęta również miały być stworzone przez te same Boskie Dłonie, to czemu one mają się jakoś szczególnie różnić?

Małe porównanie: człowiek u lekarza powie, że go boli tu i tu. Zwierzę weterynarzowi nie wytłumaczy, co nie zmienia faktu że i tak je boli. Skoro więc człowiek ma mieć duszę, to czemu nie zwierzę?

Strasznie doktrynerscy jesteście, poszerzcie nieco horyzonty.

Zrzucanie wszystkiego na cuda to nie jest najlepszy pomysł. Bywa, że trzeba czegoś więcej niż modlitwy. Naszego własnego wkładu, szczerego pokazania że nam zależy. W końcu na tym polega cud, gdy zwykle sytuacja jest już bardzo nieciekawa a my już nie wiemy co zrobić. Wtedy oto przebłysk natchnienia, nagle wiem co muszę zrobić. Może nie do końca to cud, ale bardziej sugestia jak najlepiej rozwiązać problem.

Zwierzęta są ważne, ale to właśnie Bóg uznał człowieka za swojego "ulubieńca", dlatego zabicie np. zabicie nawet bardzo złego człowieka może być gorsze od zabicia jakiegoś zwierzęcia. Trochę mnie się to nie podoba, ale tak jest wytłumaczone to w wierze.

Ja bardziej te cuda powiązałem z sytuacjami, które są realne i zdarzają się. Sam tam nie opieram się na tym, bo czasami absurdy typu, że hostia zamienia się w mięsień to przesada, ale ich mała cząstka jest bardzo wiarygodna (wiele ciał zmarłych, którzy dużo zrobili w życiu religijnym ma zwłoki w jeszcze dobrym stanie).

Baron napisał:

:-):-):-) Pojechales:-) Zwierze nie jest oczywiscie robotem.
Zwierze ma dusze tylko ze zwierzecą. Chodzi tu o to ze nie ma danych ze po smierci zwierze istnieje. A czlowiek tak! Sama dusza ale istnieje. Zwierzeta zapewne istnieja tylko razem z ciałem. Po smierci koniec. Ale to w sumie szczegol.
Czlowiek posiada wszystko to co zwierze! Co nie znaczy ze jest zwierzeciem. Rosliny tez nie roznia sie genami od ludzi. Ta sama natura ale nie jestesmy roslinami:-)
Mimo wszelkich wysilkow nie wyduszono ze zwierzat niczego poza prostym: Momo chcieć jeść. Momo sie bac. Momo byc wesoly. Proste komunikaty.
Jest przepasc.
A poza nawet rozumem czlowiek ma jak mowilem NIEMATERIALNY SKLADNIK! A tu zwierzeta tego nie maja. Przepasc nie do przeskoczenia.

Zwierzęta nie są aż tak prymitywne. Wystarczy trochę poczytać, a znajdzie się słonie, które opłakują zmarłych, szympansy, które są z nami w 90 ileś procentach spokrewnione, delfiny, co lubią rozrywkę i tak dalej. Oczywiście, to są ssaki, więc wąska liczba gatunków, ale można znaleźć lepiej rozwinięte zmysły niż u nas i to w prostych organizmach (jakiś krab ma podobno o wiele lepszy wzrok niż nasz). Jedynie właśnie tym niematerialnym składnikiem i największą troską Boga się od nich różnimy, chociaż myślę, że jakiś inny "typ" duszy mogą mieć.


"Zapraszam na Morenkę!" - Pietrek "Archon" Kogucik do Adasia, 2k16

http://tinyurl.com/y9dt3lw4 http://tinyurl.com/y8b5grtf

Offline

 

#49 2016-04-20 23:01:29

Baron

Obywatel

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2007-04-02
Posty: 1049
Miasto: Żywioły i Twierdza
Jednostka: Feniks i Behemot
Bohater: Ciele

Re: Straszenie przez duchy.

Chodzi tutaj o duszę odrębną od ciała. Zwierzeta maja dusze i rosliny tez! Bo dusza to zasada zycia i wszystko co zywe ja ma. Tylko nie jest to dusza niesmiertelna jak u ludzi. Inaczej nie wolno bylo by ich zabijac. Ta sprawa Kosciol sie nie zajmuje gdyz ma dosc problemow z czlowiekiem...

Offline

 

#50 2016-04-20 23:18:41

 Xeno

Generał

19059944
Zarejestrowany: 2009-06-04
Posty: 3160
Miasto: Moje Bagno
Kampania: Łatwa
Jednostka: Silna
Bohater: Najlepszy
Magia: Destruktywna

Re: Straszenie przez duchy.

Serio Baron umiliłeś mi noc.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
mapa fotowoltaiki komornik radzionków