Tajemnice Antagarichu | Heroes 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 Forum

Tajemnice Antagarichu | Heroes 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 Forum

Ogłoszenie

Witamy w Królestwie!


  • Index
  •  » Akademia
  •  » Heroes 3 a satanizm (?) czyli jak staliśmy się okultystami...

#11 2015-04-17 11:36:50

 Sauron

Generał

Skąd: Barad-Dur
Zarejestrowany: 2009-03-22
Posty: 2239
Miasto: Nekropolia/Cytadela/Forteca
Kampania: Bunt Nekromanty/Cena Pokoju
Jednostka: Tytan/gorgona/władca mroku
Bohater: Wystan/Sandro/Neela
Magia: Dopasowana

Re: Heroes 3 a satanizm (?) czyli jak staliśmy się okultystami...

Szkoda, że kiedy mówił o Diabolo, nie miał na myśli Diablo od Blizzarda. Tak bardzo rozczarowan.

Pentagram jako odwrócony symbol chrześcijański mógłby mieć nieco sensu, jeśli satanizm teistyczny ma być odwróceniem wszystkiego co ma reprezentować chrześcijaństwo i Bóg. Problem w tym, że ja dla przykładu bardziej skłaniam się ku idei, że Szatan i Lucyfer to dwie różne osoby.

Co do nazizmu, znane jest istnienie Towarzystwa Thule. Z okultyzmem była powiązana też archeologia, stąd adaptowanie swastyki i innych symboli hinduskich. No i ekspedycje do Tybetu w celu poszukiwań początków "rasy aryjskiej". Może sam Hitler nie bawił się w te wszystkie okultystyczne elementy, ale część jego towarzystwa już tak np. Rudolf Hess, Hans Frank, Heinrich Himmler. Ważną postacią był też Alfred Rosenberg, kluczowy ideolog w partii, wymyślając kluczowe elementy nazizmu np. czystość rasy, nienawiść do Żydów, itd.


http://oi51.tinypic.com/ela913.jpg

Offline

 

#12 2015-04-17 21:10:48

 Mathias

Król

35762222
Zarejestrowany: 2006-11-25
Posty: 6916
Miasto: Zamek
Kampania: Niech Żyje Królowa
Jednostka: Archanioł
Bohater: Christian
Magia: Woda
WWW

Re: Heroes 3 a satanizm (?) czyli jak staliśmy się okultystami...

Baronie, zgodzę się, że Kościół powinien opierać się w kwestiach gier komputerowych na opiniach graczy. Aczkolwiek nie tak w 100% bezkrytycznie, bo jednak nie zawsze to, co z pozoru wydaje się niewinne i błahe graczom, jest takie w rzeczywistości. Czasami multimedia posiadają różnego rodzaju treści podprogowe, a poza tym szatan działa nieraz w sposób tak subtelny, że może zwieść całe rzesze ludzi. Z drugiej strony im mocniejsza wiara, tym mniej diabołki mają do powiedzenia, więc w sumie możesz mieć rację, a po prostu ja jestem z natury nieufny w kruchą naturę ludzką. To trudno rozstrzygnąć, dlatego dobrym pomysłem wg mnie byłoby jakieś kościelne kolegium (komisja, rada czy coś w tym stylu), zajmująca się porządkowaniem przekazu na temat multimediów, w tym gier komputerowych, z udziałem także osób ze środowiska (czyli graczy). Bo ewidentnie w tej sferze mamy do czynienia ze sprzecznymi zaleceniami (parafrazując słynne powiedzenie: jeden ksiądz powie tak, drugi ksiądz powie nie) i randomowy odbiorca nie wiem, co o tym wszystkim myśleć.

Tak, gdy dobro zwycięża, wtedy Heroes 3 na pewno nie kłóci się z naukami religii. Ale gdy zło wygrywa, jest to też często pouczające.

Problem w tym, że ja dla przykładu bardziej skłaniam się ku idei, że Szatan i Lucyfer to dwie różne osoby.

Przyznam, że zaciekawiłeś mnie tym poglądem. Musimy kiedyś porozmawiać o szatanie ;p.


Jak już wspominamy słynne kazanie księdza Natanka o grach, to aż mi się przypomniał ten obrazek:
http://img.hopaj.pl/images/2/1/21a0260dc2010dc9273a007ab9768e6a.jpg
;D



http://egildia.pl/wp-content/uploads/2016/12/ggg%C5%82adkie.png
+Ukochałem cię odwieczną miłością, dlatego też podtrzymywałem dla ciebie łaskawość.+ [Jr 31, 3]
+Świat jaki znamy odchodzi. Jednak to przeszłość jest kluczem do przyszłości.+
+Pogarda to przywilej ludzi światłych i rozumnych. W innych przypadkach jest przejawem zwykłego gówniarstwa i ciemnoty.+

Offline

 

#13 2015-04-17 21:28:43

 MJOdorczuk

Szeregowiec

Call me!
Zarejestrowany: 2013-02-09
Posty: 302

Re: Heroes 3 a satanizm (?) czyli jak staliśmy się okultystami...

Co do swastyki, to warto zauważyć, że była rozpowszechniona wśród większości ludów Indoeuropejskich. Nawet Słowianie mieli swoje swastyki i po dziś dzień w chatach góralskich nad drzwiami możemy zobaczyć swastykę "na szczęście", w czasie drugiej wojny światowej Niemcy rozgłaszali propagandę, jakoby mieszkańcy południa Polski pragnęli odłączenia się od RP i przyłączenia do IIIR gdyż połowa ichejszych zdobień była właśnie swastykami, co miało symbolizować poparcie dla Hitlera (a żem liznął ledwie temat propagandy nazistowskiej a już mnie korci, żeby wam referat pisać o tym, jak to Niemcy zrobili z Mieszka Dagoberta i wysnuli teorię, jakoby żaden lud słowiański nigdy nie był w stanie utworzyć tworu państwowego).

Pentagram był na samym początku symbolem Wenus (idealne ciało/proporcje/pięć ramion jako kończyny i głowa), niekoniecznie pamiętam motywu z ranami Chrystusa, ale możliwe. Co do stania się symbolem szatana to pentagram padł ofiarą napływających wpływów pogańskich na Chrześcijaństwo przez co zaczęto sądzić, że każdy bożek jest prawdziwą istotą wyższą, tylko, że złą, to jest demonem. Ofiarami tego padł również trójząb Posejdona, piorun, runy nordyckie (nie mam pojęcia, jak można uznać alfabet demona), skarabeusz i kilka innych symboli.

Powtórzę swoją wypowiedź "Z tego, co zrozumiałem, to podług powyżej cytowanego księdza, to HoMM nie jest grą złą (satanizm, jak bardzo niepoprawnie używa się tego stwierdzenia, to, że coś jest złe, nie oznacza, że jest satanistyczne, tak samo to, co jest upierdliwe, nie musi być Świadkiem Jehowy) dlatego, że są tam diabołki (kosmici insektoidalni jak niemalże stwierdził kolaga Baron), a dlatego, że przedstawia magię (określoną tu jako okultyzm/ezoterykę) jako ułatwienie życia, niewinne pomoce, które są przedstawione w dobrym świetle (a według księdza, jak rozumiem, są zachętą do grzechu)..."

Nie jest złem sama magia w grze, same demony w grze a to, że gra ukazuje czary jako drogę na skróty nie przedstawiając (istniejących według wyżej przytoczonego księdza) złych konsekwencji.

Zabawna jest sprawa z nazizmem niemieckim, bo ostatnimi czasy genetyka udowodniła to, że nie istnieje coś takiego jak rasa germańska, a jest to po prostu mieszanka ludów galijskich, słowiańskich, bałtyjskich, ugrofińskich i jeszcze jakichś tam innych. A by Hitlerowi zrzedła mina.^^

Wracając jeszcze do drugiego akapitu, warto wspomnieć, że oprócz demonizacji niektórych symboli nastąpiła również sakryfikacja innych. Krzyż do bodajże V czy VI wieku był symbolem ucisku Chrześcijan, więc się go wystrzegali, któryś z misjonarzy z Wysp Brytyjskich (bodajże Patryk albo Kolumban) odprawiał egzorcyzmy na źródełkach, nie mógł oduczyć gminu modlenia się do dawnych symboli ich bóstw, tak też stwierdził, że wygoni z nich po prostu demony i poświęci je na przykład NMP. Już nie z religii Chrystusowej, a z Judaizmu warto zauważyć, że w czasach Dawida słynna sześcioramienna Gwiazda Dawida była symbolem (bodajże) babilońskiego bożka Kiszuna i była jak najbardziej symbolem negatywnym dla Izraelitów.


Nie mogę się doczekać tego momentu, kiedy to za kilka lat zobaczę swoją wypowiedź i będę śmiać się i płakać jednocześnie...

Offline

 

#14 2015-04-17 21:41:24

 MJOdorczuk

Szeregowiec

Call me!
Zarejestrowany: 2013-02-09
Posty: 302

Re: Heroes 3 a satanizm (?) czyli jak staliśmy się okultystami...

Że w czasie, jak pisałem poprzednią wypowiedź pojawił się komentarz Mathiasa to odniosę się tutaj jeszcze do niej.
Lucyfer miał być aniołem, który jako pierwszy się zbuntował przeciwko Bogu. Według Katarów miał niekoniecznie się zbuntować a raczej nadużyć swej pozycji (ulubieńca Boga) by stać się równym Stwórcy. Apokryf, w którym jest to opisane przedstawia, że to Lucyfer stworzył Adama (wciskając w glinianą formę pomniejszego anioła), tak też grzeszymy samym swym istnieniem i oczyszczeniem dla nas może być tylko zaprzestanie rozmnażania się i dostąpienie Raju, sam Lucek nie jest tam jednak przedstawiony jako wróg Tego Który Jest (a mi się spodobało to imię^^), a po prostu istota chcąca mu dorównać, świetnie przez to ukazując różnicę między zazdrością (jakże ją księża niektórzy uwielbiają obwiniać o całe zło świata) a zawiścią (która to dopiero, w przeciwieństwie do zazdrości, jest grzechem).
Szatan, dosłownie Przeciwnik Pana, ukazany jest w Księdze Hioba, jako anioł, który założył się z Bogiem o wierność jego wiernego sługi, tytułowego Hioba. Ani razu nie jest wspomniane to, jakoby był zbuntowanym aniołem, po prostu anioł sceptyk.
Jest jeszcze Belzebub - Władca Much, bożek babiloński, Kiszun (wspomniany wcześniej), inne bożki, Lilith (według tradycji hebrajskiej (jeszcze z czasów kiedy istniały inne pokolenia niż Judy) pierwsza żona Adama, w Księdze Rodzaju mamy wzmiankę o tym, że Bóg stworzył kobietę i mężczyznę a następnie z żebra Adama uformował Ewę (może pierwsza była niewierna czy coś w ten deseń? ), etc...

Jeszcze co do Szatana, to chyba (nie sprawdzałem) pojawia się już jako rzeczywiście schwarzcharakter w Księdze Objawienia Świętego Jana.


Nie mogę się doczekać tego momentu, kiedy to za kilka lat zobaczę swoją wypowiedź i będę śmiać się i płakać jednocześnie...

Offline

 

#15 2015-04-18 09:09:28

Baron

Obywatel

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2007-04-02
Posty: 1049
Miasto: Żywioły i Twierdza
Jednostka: Feniks i Behemot
Bohater: Ciele

Re: Heroes 3 a satanizm (?) czyli jak staliśmy się okultystami...

Jeśli was interesuje kwestia aniołów to tu jest świetnie wyjaśnione. Wprawdzie na stronie są też jakieś nonsensy ale mnóstwo mądrych tekstów:

ROZDZIAŁ   III
Stworzenie aniołów. Strącenie Lucyfera.

Najpierw aniołowie poznali naturę Boga, jako jedynego w swej Istocie, a troistego w Osobach; zarazem otrzymali nakaz, aby oddali hołd Boski i uwielbienie Bogu, jako samemu Stwórcy i Panu najwyższemu, który jest nieskończony w swej Istocie i w swych doskonałościach. Temu nakazowi poddali się wszyscy posłusznie, ale nie wszyscy w równy sposób. Aniołowie dobrzy byli posłuszni z miłości i sprawiedliwości, przyjmując chętnie i z wiarą to, co przewyższało siły ich poznania i z radością spełniali dane im rozkazy. Lucyfer był posłuszny dlatego, ponieważ wydawało mu się niemożliwym, aby mógł uczynić przeciwnie. Jego posłuszeństwo nie wynikało z doskonałej miłości, albowiem dzielił on swą wolę pomiędzy siebie i niezawodną prawdę Pana Boga. Doprowadziło to do tego, że przykazanie wydało mu się ciężkim i niewygodnym, wypełniał je bez pełnej miłości i sprawiedliwości, co doprowadziło go do nieposłuszeństwa. Niedbalstwo i ociąganie się, z jakim spełniał swe pierwsze czyny, nie pozbawiły go wprawdzie łaski, ale było początkiem zła; w jego cnocie i gorliwości powstała pewna słabość i wahanie, co zaćmiło jasność jego piękności — był to pierwszy krok do jego upadku.Następnie Bóg objawił aniołom, że chce stworzyć naturę ludzką, tj. obdarzone rozumem stworzenia niższego rzędu, aby i one miłowały i czciły Boga jako swego Stwórcę i odwieczne Dobro, oraz żeby się Go bały. Oznajmił także, że obdarzy tę naturę ludzką wielkimi łaskami oraz że druga Osoba Trójcy Przenajświętszej sama przyjmie tę naturę i zjednoczy ją osobiście z Bóstwem. Aniołowie będą musieli tę Osobę, to jest tego Boga-Człowieka, nie tylko jako Boga, ale i jako człowieka uznać za swoją Głowę i oddawać Mu cześć pokorną i hołd Boski; pod względem godności i łaski będą niższymi od Niego i będą Jego sługami. Bóg oświecił także aniołów, jak słusznym, sprawiedliwym i rozumnym jest to poddanie się, albowiem łaskę, którą posiadali i chwałę, którą otrzymać mieli wysłużyły im przewidziane zasługi tegoż Boga-Człowieka. Aniołowie, jako też wszystkie inne stworzenia, stworzeni zostali ku Jego uwielbieniu, bo On to będzie Królem całego stworzenia. Wszystkie istoty, posiadające zdolność poznania Boga i służenia Mu, mają być Jego narodem i jak gdyby członkami Jego ciała, aby Go jako Głowę swoją uznawać i czcić mogły. Następnie aniołowie otrzymali nakaz, aby tegoż Boga-Człowieka uznali jako Głowę swoją.Aniołowie święci i posłuszni poddali się wszyscy temu rozkazowi i okazywali całą siłę swej woli i, w pokorze miłością pałającego serca, najzupełniejsze posłuszeństwo. Natomiast Lucyfer, powodowany pychą i zazdrością, sprzeciwił się i wezwał aniołów, którzy za nim poszli, aby uczynili tak samo. Tak też rzeczywiście uczynili, połączyli się z nim i odmówili Bogu posłuszeństwa. W zamian książę ciemności przyrzekł im, że on będzie ich głową i że panować będzie osobno, niezależnie od Chrystusa. Tak więc zazdrość, duma i niecne pożądliwości stały się przyczyną, dla której dżuma grzechu zaraziła niezliczoną liczbę aniołów.Wtedy rozpoczęła się owa wielka walka w niebie, którą w swym objawieniu opisuje św. Jan. Świeci i posłuszni aniołowie zapłonęli bowiem chęcią bronienia wspaniałości Najwyższego i czci Wcielonego Słowa; dlatego też prosili Pana o pozwolenie wystąpienia przeciw smokowi i walki z nim. Pozwolenie to otrzymali.Powinnam wspomnieć o jeszcze jednej sprawie, która miała miejsce w tym samym czasie. Wraz z rozkazem okazywania posłuszeństwa Wcielonemu Słowu aniołowie otrzymali polecenie uznania za swoją Monarchinię tej „niewiasty", w której łonie Jednorodzony przyjąć miał ciało ludzkie. Niewiasta ta bowiem będzie ich Królową i Panią wszystkich stworzeń; pod względem łask i chwały przewyższać będzie Ona wszystkich aniołów i ludzi. Równocześnie Wszechmocny ukazał aniołom Najświętszą Maryję Pannę w znaku, czyli w obrazie. Dobrzy aniołowie w największej pokorze przyjęli ten rozkaz Pański i sławili potęgę Najwyższego i Jego tajemnice.Przy objawieniu tej tajemnicy i tego przykazania Lucyfer z gromadą swoich zwolenników uniósł się jeszcze większą dumą i pychą, bluźniąc straszliwie. W niepohamowanej złości, wzywając swych zwolenników, zwrócił się przeciwko Stwórcy tych wielkich cudów wołając: „Niesprawiedliwe są te rozkazy. Przynoszą ujmę mej wielkości. Dlatego tę Istotę, na którą Ty, Panie, spoglądasz z taką miłością, którą chcesz obdarować takimi wspaniałościami, ja będę prześladował i zniszczę Ją. Użyję w tym celu całej mojej siły i chytrości. Niewiastę tę, Matkę Słowa, strącę z wysokości, na którą zamierzasz Ją wynieść, a zamiar Twój w rękach moich w proch się obróci".Straszliwa ta pycha pobudziła gniew Pański i Bóg rzekł do Lucyfera:„Niewiasta ta, której uczcić nie chciałeś, zetrze twoją głowę. Ona cię zwycięży i zniszczy twą władzę. I chociaż przez pychę twoją świat pozna śmierć, to jednak przez pokorę tej Niewiasty śmiertelnicy otrzymają życie i Zbawienie. Oni odbiorą zapłatę i otrzymają koronę, którą ty utraciłeś".

http://www.objawienia.pl/sub/text/maria.html

Offline

 

#16 2015-04-18 12:25:02

 Sauron

Generał

Skąd: Barad-Dur
Zarejestrowany: 2009-03-22
Posty: 2239
Miasto: Nekropolia/Cytadela/Forteca
Kampania: Bunt Nekromanty/Cena Pokoju
Jednostka: Tytan/gorgona/władca mroku
Bohater: Wystan/Sandro/Neela
Magia: Dopasowana

Re: Heroes 3 a satanizm (?) czyli jak staliśmy się okultystami...

Krzyż mógł jak najbardziej nabrać tego znanego dla chrześcijan znaczenia. Stosowany jako kara dla przestępców różnego rodzaju, zakończone klęską powstanie Spartakusa było znane z bardzo długiego sznura ukrzyżowanych jeńców. Znaczenie jest jeszcze takie, że Chrystus urodził się i umarł jak prosty człowiek. Urodził się w stajence, choć mógł sobie życzyć taki pałac, że by cesarza zawstydził. Umarł zaś nie dość, że niewinnie to jak pospolity przestępca. Krzyż może być symbolem najwyższego poświęcenia.

Cóż, jeśli kolebką ludzkości ma być Etiopia, to znaczy że wszyscy byli kiedyś murzynami? Włochatymi, na pewno.
Nie każdy się z tym zgadza, stąd poglądy o europejskich neandertalczykach i homo sapiens z Afryki. Konkretnie chyba nie wiadomo jak to się skończyło, ja bardziej wierzę w wymieszanie gatunków niż fakt, że neandertale tylko jedli mięso i przez wybredność wyginęli. Oni wcale nie byli głupi.

Wydaje mi się, że chrześcijaństwo mówi: Szatan = Lucyfer, a judaizm że to różne osoby. Jedna wiara wynika z drugiej, stąd pozwalam sobie na odrobinę mieszania. Wiecie, ludzie prześladowali Żydów za krzyżowanie Jezusa które wydarzyło się setki lat temu a przy tym było całkowicie zaplanowane. Na moje to było tylko prześladowanie pod przykrywką wiary wynikające z głupoty (lub po prostu zazdrości o pieniądze). Stąd po prostu wolę sobie samemu wyrabiać poglądy.


http://oi51.tinypic.com/ela913.jpg

Offline

 

#17 2015-04-18 17:11:19

Baron

Obywatel

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2007-04-02
Posty: 1049
Miasto: Żywioły i Twierdza
Jednostka: Feniks i Behemot
Bohater: Ciele

Re: Heroes 3 a satanizm (?) czyli jak staliśmy się okultystami...

Szatani to po prostu ogólną nazwa diabłów. A Lucyfer to konkretny i główny.
A owszem ludzie mordują dla kasy sławy władzy od wieków. Także Jezusa. Mordercy nigdy nie są specjalnie religijni. Ale to właśnie jest zło. Zbrodnia jest zbrodnią.

Offline

 

#18 2015-04-18 20:28:01

 MJOdorczuk

Szeregowiec

Call me!
Zarejestrowany: 2013-02-09
Posty: 302

Re: Heroes 3 a satanizm (?) czyli jak staliśmy się okultystami...

Czy mordercy nie są religijni? Wyznawcy Kali by się z tobą sprzeczali.

Co do pochodzenia abisyńskiego, to warto wspomnieć, że gen zwiększający ilość pigmentu (czarna skóra) wyrobił się kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy lat temu, tak też znacznie już po opanowaniu świata przez ludzkość. Genetyka, z tego, co kojarzę, potwierdza wymieszanie się neandertalczyków z homo sapiens, to zaś, że mieliby jeść tylko mięso to pierwsze słyszę. To, że byli niscy i silniejsi, ale wolniejsi i bardziej nieporadni jest uznawane za przyczynę ich odpadnięcia.

Tradycja katolicka (nie wiem jak jest u konkretnych innych gałęzi) czasami rozróżnia Szatana jako oddzielnego anioła, czasami uznaje go po prostu jako inną nazwę diabła. Inna jest jeszcze kwestia, że dla starszej pani wielbiącej się w noszeniu moheru i narzekaniu na młodzież Szatan, diabeł, Lucyfer, Belzebub, chipsy, gry komputerowe czy muzyka współczesna to synonimy zła, chociaż, jakby na to nie patrzeć, to właśnie tacy ludzie tradycję tworzą.


Nie mogę się doczekać tego momentu, kiedy to za kilka lat zobaczę swoją wypowiedź i będę śmiać się i płakać jednocześnie...

Offline

 

#19 2015-04-18 21:45:36

Baron

Obywatel

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2007-04-02
Posty: 1049
Miasto: Żywioły i Twierdza
Jednostka: Feniks i Behemot
Bohater: Ciele

Re: Heroes 3 a satanizm (?) czyli jak staliśmy się okultystami...

Kult to jeszcze nie religia. W M&M nawet masz kultystow Baa. Bo jakieś potworne kulty nie zasługują na nazwę religii.

Offline

 

#20 2015-04-19 00:08:32

 MJOdorczuk

Szeregowiec

Call me!
Zarejestrowany: 2013-02-09
Posty: 302

Re: Heroes 3 a satanizm (?) czyli jak staliśmy się okultystami...

No to w takim razie religia Nahuatl, Nordycyzm, religie Mezopotamii...


Nie mogę się doczekać tego momentu, kiedy to za kilka lat zobaczę swoją wypowiedź i będę śmiać się i płakać jednocześnie...

Offline

 
  • Index
  •  » Akademia
  •  » Heroes 3 a satanizm (?) czyli jak staliśmy się okultystami...

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset vhs mokotów wesele w Ciechocinku osłony plexi poliwęglanu tanie noclegi, hotele zamość przegrywamie kaset vhs wola