Tajemnice Antagarichu | Heroes 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 Forum

Tajemnice Antagarichu | Heroes 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 Forum

Ogłoszenie

Witamy w Królestwie!


#51 2016-04-21 22:50:04

 Mathias

Król

35762222
Zarejestrowany: 2006-11-25
Posty: 6916
Miasto: Zamek
Kampania: Niech Żyje Królowa
Jednostka: Archanioł
Bohater: Christian
Magia: Woda
WWW

Re: Straszenie przez duchy.

Od kiedy człowiek jest pępkiem świata, a Kościół antropocentryczny? Zwierzęta to tak samo wartościowe dzieło Boże zgodnie z Pismem jak pozostałe, więc powinno się im poświęcać uwagę. Fakt, że nie ma na ich temat 100% zgodności w doktrynie tylko potwierdza, że nie jest to sprawa tak zero-jedynkowa, jak by się mogło na pierwszy rzut oka zdawać.



http://egildia.pl/wp-content/uploads/2016/12/ggg%C5%82adkie.png
+Ukochałem cię odwieczną miłością, dlatego też podtrzymywałem dla ciebie łaskawość.+ [Jr 31, 3]
+Świat jaki znamy odchodzi. Jednak to przeszłość jest kluczem do przyszłości.+
+Pogarda to przywilej ludzi światłych i rozumnych. W innych przypadkach jest przejawem zwykłego gówniarstwa i ciemnoty.+

Offline

 

#52 2016-04-23 14:05:29

Baron

Obywatel

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2007-04-02
Posty: 1049
Miasto: Żywioły i Twierdza
Jednostka: Feniks i Behemot
Bohater: Ciele

Re: Straszenie przez duchy.

Kościół nie zajmuje sie zbawianiem dusz zwierzat :-) To pewna wiadomosc. Nie slyszalem o jakichkolwiek poczynaniach w tym celu.

Offline

 

#53 2016-04-23 15:27:38

 Xeno

Generał

19059944
Zarejestrowany: 2009-06-04
Posty: 3160
Miasto: Moje Bagno
Kampania: Łatwa
Jednostka: Silna
Bohater: Najlepszy
Magia: Destruktywna

Re: Straszenie przez duchy.

Nie słyszałem też by Kościół zbawił cokolwiek. Zbawić może Bóg, a Kościoła to w to nie mieszaj, skorumpowana, mafijna instytucja.

Offline

 

#54 2016-04-23 21:04:26

 Mathias

Król

35762222
Zarejestrowany: 2006-11-25
Posty: 6916
Miasto: Zamek
Kampania: Niech Żyje Królowa
Jednostka: Archanioł
Bohater: Christian
Magia: Woda
WWW

Re: Straszenie przez duchy.

Nie generalizujmy, to, że istnieją różne niebezpieczne i szkodliwe grupy w Kościele (homoseksualne, lewicowo-masońskie i z drugiej strony fanatycznie fundamentalne), nie znaczy, że cała ta instytucja jest mafijna. Żaden ksiądz, którego znam, dotąd nie przyjmował łapówek, wszelkie opłaty (w dalszym ciągu dobrowolne) przyjmował co łaska lub według cennika, więc oskarżenie o skorumpowanie należałoby raczej ograniczyć do najwyższych szczebli hierarchii (szczególnie skandaliczne dla mnie jest kupowanie sobie rozwodów przez bogatych sponsorów papiestwa). Poza tym Kościół tworzą zarówno duchowni, jak i wierni i jako całość stanowią instytucję. Trudno oskarżać szeregową starszą panią o reprezentowanie mafii.

Stwierdzenie, że Kościół zbawia, to zapewne skrót myślowy w wypowiedzi Barona. Zbawia Bóg, a najprostszą drogą ku temu zbawieniu jest w myśl teologii katolickiej droga wiodąca przez Kościół. Tak samo można powiedzieć, że zbawiamy się tak naprawdę sami - przez swoje uczynki, wiarę i poświęcenie - i nie znaczy to zarazem, że mamy moc zbawczą, tylko że korzystamy z Bożych łask w sposób właściwy.

Co do meritum, wg mnie to, że Kościół nie poświęca uwagi zbawieniu zwierząt, jest prawdą (stąd brak oficjalnego stanowiska), ale nie przesądza wg mnie o tym, czy mają one życie wieczne, czy też nie. Zwierzęta nie popełniają grzechów w naszym rozumieniu, więc może nie potrzebują takiego wsparcia. Jedynie my jako ludzie powinniśmy się nimi opiekować, niejako w imieniu Boga, ale to dotyczy sfery materialnej. Duchowość zwierząt to wciąż dla nas niezgłębiona tajemnica, na którą się nie zamykajmy .



http://egildia.pl/wp-content/uploads/2016/12/ggg%C5%82adkie.png
+Ukochałem cię odwieczną miłością, dlatego też podtrzymywałem dla ciebie łaskawość.+ [Jr 31, 3]
+Świat jaki znamy odchodzi. Jednak to przeszłość jest kluczem do przyszłości.+
+Pogarda to przywilej ludzi światłych i rozumnych. W innych przypadkach jest przejawem zwykłego gówniarstwa i ciemnoty.+

Offline

 

#55 2016-04-24 19:36:07

Baron

Obywatel

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2007-04-02
Posty: 1049
Miasto: Żywioły i Twierdza
Jednostka: Feniks i Behemot
Bohater: Ciele

Re: Straszenie przez duchy.

Poza Kościołem nie ma zbawienia. To oficjalne stwierdzenie nie moje. Oczywiste ze zbawia Bóg.
Zwierzeta moga zyc wiecznie ale zapewne musza miec do tego cialo. Zatem zostaly by wskrzeszone dopiero wraz z ,,cial zmartwychwstaniem" jako skutek uboczny. To mozliwa teoria.

Offline

 

#56 2016-04-24 20:50:04

 Mathias

Król

35762222
Zarejestrowany: 2006-11-25
Posty: 6916
Miasto: Zamek
Kampania: Niech Żyje Królowa
Jednostka: Archanioł
Bohater: Christian
Magia: Woda
WWW

Re: Straszenie przez duchy.

I tu się z Tobą, Baronie, mogę w pełni zgodzić.



http://egildia.pl/wp-content/uploads/2016/12/ggg%C5%82adkie.png
+Ukochałem cię odwieczną miłością, dlatego też podtrzymywałem dla ciebie łaskawość.+ [Jr 31, 3]
+Świat jaki znamy odchodzi. Jednak to przeszłość jest kluczem do przyszłości.+
+Pogarda to przywilej ludzi światłych i rozumnych. W innych przypadkach jest przejawem zwykłego gówniarstwa i ciemnoty.+

Offline

 

#57 2016-04-24 21:20:14

 Sauron

Generał

Skąd: Barad-Dur
Zarejestrowany: 2009-03-22
Posty: 2239
Miasto: Nekropolia/Cytadela/Forteca
Kampania: Bunt Nekromanty/Cena Pokoju
Jednostka: Tytan/gorgona/władca mroku
Bohater: Wystan/Sandro/Neela
Magia: Dopasowana

Re: Straszenie przez duchy.

Jakim prawem można zabraniać innym zbawienia jeśli nie przyjmowali wiary chrześcijańskiej z jakiegokolwiek powodu. Każda wiara głosi, że jest jedyną słuszną i ma rację. Z kolei z racją, jest jak z dupą, każdy ma swoją. Mnie osobiście nie przeszkadza jakakolwiek religia, o ile nie utrudnia innym życia ani nie próbuje wepchnąć swoich racji do gardła. Przykładów tych, którzy nigdy nie mieli okazji przyjąć chrześcijaństwa i chrztu jest sporo. To mogą być wszystkie osoby, które urodziły się i zmarły B.C czy pne. Przed naszą erą, czyli datą narodzin Chrystusa. Siłą rzeczy nie mieli przyjemności spotkać ani jego, ani jego nauk. Podobnie jak osoby, które znalazły się po innej stronie globu, gdzie biały człowiek zwyczajnie nie dotarł. Ameryka Południowa i ludy indiańskie. Niestety, zbyt często nawracano ogniem i mieczem, łupiąc co się da, więc mam wątpliwości co do jakości tego nawracania. Fakt, jest tam katolicyzm, tylko pytanie jakim kosztem.

Czyli ci wszyscy ludzie, nawet jeśli postępowali etycznie i moralnie (o ile pojęcie "etyki" istniało w tych okolicach w obecnym tego słowa znaczeniu) to i tak smażą się w Piekle? Ok, ciekawe. Ja jednak nie potrafię się z tym zgodzić. To jest zwyczajnie podłe, nieuczciwe i niesprawiedliwe.

Zgodzę się z tym, że to Bóg i my sami mamy swój udział w zbawieniu. Stąd wybieram swoją drogę, opartą o porządny kręgosłup moralny pozbawioną jednak nadmiaru kościelnej organizacji, która mnie zwyczajnie dusi.


http://oi51.tinypic.com/ela913.jpg

Offline

 

#58 2016-04-24 21:58:07

 Xeno

Generał

19059944
Zarejestrowany: 2009-06-04
Posty: 3160
Miasto: Moje Bagno
Kampania: Łatwa
Jednostka: Silna
Bohater: Najlepszy
Magia: Destruktywna

Re: Straszenie przez duchy.

Ja Sauronowi przyznaje racje^^

Offline

 

#59 2016-04-24 21:59:01

 Mathias

Król

35762222
Zarejestrowany: 2006-11-25
Posty: 6916
Miasto: Zamek
Kampania: Niech Żyje Królowa
Jednostka: Archanioł
Bohater: Christian
Magia: Woda
WWW

Re: Straszenie przez duchy.

Baron raczej mówił o wewnętrznej sytuacji Kościoła, w którym wiele osób uważa, np. że postawa "wierzący-niepraktykujący" przyniesie im chlubę, co oczywiście jest postawą błędną. To chyba dość logiczne, że innowiercy, czy osoby nieznające Boga, wreszcie niewierzący (sama wiara jest łaską) mogą uzyskać zbawienie, bo nieznajomość faktów nie szkodzi. Baron mówi o sytuacji świadomego sprzeniewierzenia się ewangelicznemu przesłaniu Kościoła (Kościół to określenie w wymiarze zarówno instytucjonalnym, jak i metafizycznym), więc prosiłbym o nie dorabianie sobie do tego otoczki, która miałaby uczynić z katolików jakichś zwyroli i narcyzów.

Poza tym kościołów też jest więcej niż jeden, więc tym bardziej nie rozumiem za bardzo tego świętego oburzenia.

Co do konkwistadorów, czysta polityka, nie mająca nic wspólnego z wiarą, a to że została ona tam przy okazji zakorzeniona i służyła jako pretekst do wymordowania milionów Indian - nie moja wina i nie zamierzam się wstydzić za decyzje hiszpańskich monarchów, z którymi nie mam etnicznie, historycznie ani moralnie nic wspólnego.



http://egildia.pl/wp-content/uploads/2016/12/ggg%C5%82adkie.png
+Ukochałem cię odwieczną miłością, dlatego też podtrzymywałem dla ciebie łaskawość.+ [Jr 31, 3]
+Świat jaki znamy odchodzi. Jednak to przeszłość jest kluczem do przyszłości.+
+Pogarda to przywilej ludzi światłych i rozumnych. W innych przypadkach jest przejawem zwykłego gówniarstwa i ciemnoty.+

Offline

 

#60 2016-04-24 23:56:59

 Sauron

Generał

Skąd: Barad-Dur
Zarejestrowany: 2009-03-22
Posty: 2239
Miasto: Nekropolia/Cytadela/Forteca
Kampania: Bunt Nekromanty/Cena Pokoju
Jednostka: Tytan/gorgona/władca mroku
Bohater: Wystan/Sandro/Neela
Magia: Dopasowana

Re: Straszenie przez duchy.

Stwierdzenia Barona są miejscami dość niefortunne, więc byłbym tu ostrożny. Nie każdy jest taki miły jak ja.


http://oi51.tinypic.com/ela913.jpg

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Szamba betonowe Ustka FrankGreat Homes Departamento Monoambiente a 1 cuadra de la playa.. Hangon Asema 1 - lemmikit sallittu hotels-world